Plugins - Antispam Bee - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (88 entries)

en: If checked, you will delete all data Antispam Bee creates, when uninstalling the plugin.
it: Se selezionato, disinstallando il plugin saranno eliminati tutti i dati che Antispam Bee genera.

en: Delete Antispam Bee data when uninstalling
it: Elimina i dati di Antispam Bee alla disintallazione

en: Comment
it: Commento

en: Identical Post title and blog title
it: Titolo dell'articolo e titolo del blog identici

note: Description of the plugin
en: Antispam plugin with a sophisticated toolset for effective day to day comment and trackback spam-fighting. Built with data protection and privacy in mind.
it: Plugin antispam con un set di strumenti avanzati per contrastare efficacemente lo spam quotidiano nei commenti e trackback. Realizzato nel rispetto della privacy e protezione dati.

en: Block or allow comments from specific countries
it: Blocca o consente commenti da paesi specifici

note: translators: The number of spam comments Antispam Bee blocked so far.
en: %d Blocked
it: %d Bloccato

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Italian
it: Italiano

en: French
it: Francese

en: English
it: Inglese

en: German
it: Tedesco

en: https://wordpress.org/plugins/antispam-bee/faq/
it: https://it.wordpress.org/plugins/antispam-bee/faq/

en: No spam check for link notifications
it: Nessun controllo sulle notifiche di link

en: Manual
it: Manuale

en: Generate statistics as a dashboard widget
it: Genera le statistiche in un widget della bacheca

en: Various options
it: Diverse opzioni

en: Comment time
it: Ora del commento

en: Empty Data
it: Dati vuoti

en: Fake IP
it: IP finto

en: Local DB Spam
it: DB spam locale

en: Language
it: Lingua

en: Spam-Notification by email
it: Notifiche dello spam via email

en: Comments
it: Commenti

en: Pings
it: Ping

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag.
en: Filtering the requests depending on country. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
it: Filtra le richieste in base al paese. Nota %1$sl'avviso sulla privacy%2$s relativo a questa opzione.

en: e.g. BF, SG, YE
it: ad es. BF, SG, YE

note: translators: 1: opening <a> tag with link to ISO codes reference. 2: closing </a> tag.
en: Blacklist  %1$sISO Codes%2$s for this option.
it: Blocca i %1$scodici ISO%2$s per questa opzione.

note: translators: 1: opening <a> tag with link to ISO codes reference. 2: closing </a> tag.
en: Whitelist  %1$sISO Codes%2$s for this option.
it: Consenti i %1$scodici ISO%2$s per questa opzione.

en: Allow comments only in certain language
it: Consenti i commenti solo per determinate lingue

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag.
en: Detect and approve only the specified language. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
it: Individua ed approva soltanto la lingua specificata. Nota %1$sl'avviso sulla privacy%2$s relativo a questa opzione.

en: Country Check
it: Controllo paese

en: Comment Language
it: Lingua dei commenti

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: Donate
it: Fai una donazione

en: Check for spam data on your own blog
it: Controlla la presenza di spam sul tuo blog

en: Predefined and custom patterns by plugin hook
it: Pattern predefiniti e personalizzati da hook del plugin

en: Validation of the IP address used
it: Validazione dell'indirizzo IP utilizzato

en: No review of already commented users
it: Nessun controllo per utenti con commenti già approvati

en: Support
it: Assistenza

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag
en: Check if commenter has a Gravatar image. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
it: Controlla se l'autore del commento ha un'immagine Gravatar. Nota %1$s l'avviso sulla privacy %2$s relativo a questa opzione.

en: Spam reason as a table column in the spam overview
it: Causa dello spam come colonna nella tabella panoramica

en: Do not save the spam reason
it: Non salvare la causa dello spam

en: Cheatin&#8217; uh?
it: Si tenta di fare i furbi, eh?

en: Settings
it: Impostazioni

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Author
it: Autore

en: Type
it: Tipo

en: Spam Reason
it: Motivo dello spam

en: Trash it
it: Cestinalo

en: Delete it
it: Cancellalo

en: Approve it
it: Approvalo

en: Spam list
it: Lista dello spam

en: Notify message by Antispam Bee
it: Messaggio di notifica da Antispam Bee

en: Antispam filter
it: Filtro antispam

en: Filter in the execution order
it: Filtro per l'ordine di esecuzione

en: Trust approved commenters
it: Abilita chi ha già commenti approvati

en: Trust commenters with a Gravatar
it: Abilita chi commenta ed ha un Gravatar

en: Consider the comment time
it: Considera l'ora del commento

en: Not recommended when using page caching
it: Sconsigliato se si usa un sistema di cache delle pagine

en: BBCode is spam
it: BBCode è spam

en: Review the comment contents for BBCode links
it: Rivedi i contenuti del commento per i link a BBCode

en: Look in the local spam database
it: Controlla nel database locale dello spam

en: Advanced
it: Avanzato

en: Other antispam tools
it: Altri strumenti antispam

en: Keep the spam in my blog.
it: Conserva lo spam nel mio blog.

note: translators: $s is an input field containing the number of days.
en: Delete existing spam after %s days
it: Cancella lo spam presente dopo %s giorni

en: Cleaning up the database from old entries
it: Ripulisco il databse da vecchi elementi

note: translators: %s is the select field.
en: Limit approval to %s
it: Approvazione limitata ai %s

en: Delete comments by spam reasons
it: Cancella i commenti in base ai motivi dello spam

en: For multiple selections press Ctrl/CMD
it: Premi Ctrl/Cmd per selezionare più elementi assieme

en: More
it: In più

en: Daily updates of spam detection rate
it: Aggiornamenti quotidiani sul tasso di spam intercettato

en: Amount of identified spam comments
it: Numero dei commenti identificati come spam

en: Do not check trackbacks / pingbacks
it: Non controllare i trackback / pingback

en: Check for comment forms on archive pages
it: Controlla i moduli per i commenti sulle pagine degli archivi

en: No data available.
it: Non è disponibile nessun dato

en: Comment marked as spam
it: Il commento è stato segnato come spam

en: Content removed by Antispam Bee
it: Il contenuto è stato rimosso da Antispam Bee

en: New spam comment on your post
it: Nuovo spam nei commenti al tuo articolo

en: Use regular expressions
it: Utilizza espressioni regolari

en: Other types of spam will be deleted immediately
it: Altri tipi di spam saranno cancellati immediatamente

en: Mark as spam, do not delete
it: Contrassegna come spam, ma non cancellare

en: Spam counter on the dashboard
it: Contatore dello spam nella bacheca

en: Comment form used outside of posts
it: Modulo per i commenti utilizzato al di fuori degli articoli

en: Validate the ip address of commenters
it: Convalida l'indirizzo IP di chi commenta

en: Notify admins by e-mail about incoming spam
it: Notifica gli amministratori via email quando viene rilevato dello spam

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/antispam-bee/
it: https://it.wordpress.org/plugins/antispam-bee/
